close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej

   

 • WSPÓŁPRACA DWUSTRONNA

 • Polska ustanowiła stosunki dyplomatyczne z Algierią w 1962 r. Początkowo rozwijały sie one bardzo intensywnie, do czego przyczyniała się także obecność wielu polskich ekspertów, zatrudnionych wówczas w Algierii na rozlicznych kontraktach.  Przemiany w Polsce na przełomie lat 80-tych i 90-tych oraz zaabsorbowanie Algierii napiętą sytuacją wewnętrzną wyhamowały dynamikę stosunków. Ich odbudowa po 1989 r. następowała powoli.
  Oficjalna wizyta algierskiego ministra Spraw Zagranicznych w Warszawie w 1996 r. i podpisany protokół o współpracy resortów SZ zapoczątkowały nowy okres aktywności (konsultacje na szczeblu podsekretarzy stanu w MSZ, a następnie - dyrektorów departamentów politycznych). W 2010 r. Algierię odwiedził wicepremier i minister gospodarki, Waldemar Pawlak. 7 lipca 2011r. wizytę w Polsce złożył minister Spraw Zagranicznych Algierii, M.Medelci.
  W 2011 r. wartość obrotów wyniosła 292,4 mln EUR (wobec 195,4 mln EUR w 2010r.), w tym polski eksport 256,4 mln EUR (wobec  179,1 mln EUR) oraz import – 36 mln EUR (wobec 16,3 mln EUR). W polskim eksporcie na algierski rynek przeważa tradycyjnie mleko w proszku oraz koks. Dominowały fosfaty oraz, po raz pierwszy od lat, cukier. Poziom eksportu sytuuje Algierię wśród ważnych partnerów handlowych Polski w gronie państw afrykańskich i arabskich. Polska jest pierwszym partnerem Algierii w Europie Środkowej, a dane za 2011 r. czynią Algierię pierwszym, wśród klientów arabskich, odbiorcą polskiego eksportu.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: