close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • KOMUNIKATY KONSULARNE

 •  

   

   

  DNI, KIEDY URZĄD JEST ZAMKNIĘTY W 2017

   

  święta polskie i algierskie w 2017 r. przypadające w tygodniu

  konsulat będzie zamknięty w dniach:

   6 stycznia 2017 (Święto Trzech Króli)

   6 stycznia

   20 marca 2017 (Święto Niepodległości)

   20 marca

   16-17 kwietnia 2017 (Święta Wielkiej Nocy)

   17 kwietnia

   1 maja 2017 (Święto Pracy)

   1 maja

   3 maja 2017 (Święto Narodowe Trzeciego Maja)

   3 maja

   27 maj - 24 czerwca 2017 (Ramadan)*

   

  04 czerwca 2017 (Zielone Świątki)

   4 czerwca

   15 czerwca 2017 (Boże Ciało)

   15 czerwca

   25-26 czerwca 2017 (Aid el-Fitr)*

   26 czerwca

  05 lipca 2017 (Algierskie Święto Niepodległości)

   5 lipca

   15 sierpnia 2017 (Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny        

   oraz Dzień Wojska Polskiego)

   15 sierpnia

   1-2 września 2017 (Aid El-Adha)*

   1 września

   22 września 2017 (Nowy Rok Muzułmański)*

   22 września

   1 listopada 2017 ( Wszystkich Świętych)

   1 listopada

   1 grudnia 2017 (Mouled)*

   1 grudnia

   25-26 grudnia 2017 (Święta Bożego Narodzenia)

   25-26 grudnia

   

   

  * Muzułmańskie święta religijne są ruchome, uzależnione od kalendarza księżycowego, dlatego też podane wyżej daty wymagają wcześniejszego potwierdzenia.

   

  ZMIANA WŁAŚCIWOŚCI MIEJSCOWEJ URZĘDÓW KONSULARNYCH DLA MALI I BURKINA FASO

  Uprzejmie informujemy, że zgodnie z Decyzją nr 40 Ministra Spraw Zagranicznych z dnia 28 marca 2017 r. z dniem 01 kwietnia 2017 r. dla obywateli polskich przebywających w Mali i Burkina Faso we wszystkich sprawach konsularnych właściwa jest Ambasada RP w Dakarze (Senegal).http://www.dakar.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/kontakt/ Ambasada RP w Algierze do 31 grudnia 2017 r. pozostaje właściwa dla realizacji procedur wizowych dla obywateli Mali i Burkina Faso.

   

   

   

   

  ZMIANA PRZEPISÓW KODEKSU GRANICZNEGO SCHENGEN

   

  Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy Kodeksu Granicznego Schengen dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych. Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzną granicę będą podlegać szczegółowej odprawie granicznej.

   

  Zmiana regulacji Kodeksu Granicznego Schengen nakłada na wszystkie Państwa Członkowskie UE obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest odpowiedzią na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.

  Dotychczas osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania się na mocy prawa UE, czyli m.in. obywatele polscy, podlegały tzw. odprawie minimalnej. Od piątku 7 kwietnia każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie. Zaostrzenie przepisów oznacza, że oprócz weryfikacji tożsamości i obywatelstwa osoby przekraczającej granicę strefy Schengen oraz weryfikacji autentyczności i ważności dokumentu podróży uprawniającego do przekroczenia granicy, każdy podróżny będzie sprawdzany w krajowych i europejskich bazach danych, w celu potwierdzenia, że nie jest uznany za osobę stanowiącą zagrożenie dla porządku publicznego, bezpieczeństwa wewnętrznego, zdrowia publicznego lub stosunków międzynarodowych któregokolwiek z państw członkowskich UE.

  Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej w punktach przekroczenia granicy Polski  (w przypadku granic z państwami spoza strefy Schengen) i może ją wydłużyć. Aby zminimalizować negatywne skutki wprowadzanych zmian sytuacja będzie na bieżąco monitorowana przez polską Straż Graniczną i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę.

   

   

   

   

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: